26 آذر 1393

سرگرمی های مکانیک

مولف: مدیریت سایت   /  دسته: معرفی کتاب   /  رتبه دهید:

 
عنوان کتاب: سرگرمی های مکانیک
نویسنده: رابرت وود
مترجم: احمد خندان - هاله لواسانی
تعداد صفحات: 148 صفحه، مصور
موضوع: مکانیک - آزمایش ها
ناشر: انتشارات فنی ایران
 
بیشتر بخوانیم:
فیزیک علمی است که جهان طبیعی اطراف ما را می کاود. فیزیک به ما نشان می دهد که چرا و چگونه به کمک اهرم می توان باری سنگین را بلند کرد، چرا هوای گرم بالا می رود، و ماهیت نور چیست؟
مطالعه ی الکتریسیته و مغناطیس و نحوه ی حرکت امواج صوتی از دیگر موضوعاتی است که در فیزیک بررسی می شود. این علم جذاب موضوعاتی بسیار گوناگون را در بر می گیرد، چنانکه نمی توان با تعریف ساده ای آن را شرح داد.
کتاب سرگرمی های مکانیک به دو بخش تقسیم شده است. در بخش اول با مایعات و گازها سر و کار داریم. در این بخش می آموزید که سطح آب به صورت حیرت انگیزی محکم و مقاوم است، با نحوه ی تعیین چگالی اجسام آشنا می شوید، تفاوت وزن و جرم را در می یابید و از تفاوت تندی، سرعت و شتاب آگاه می شوید.
در بخش دوم که به مکانیک جامدات اختصاص دارد با انرژی پتانسیل و انرژی جنبشی، اصطکاک، نیروهای گریز از مرکز، لختی و اندازه ی حرکت آشنا می شوید. به علاوه طرز کار آونگ ساعت و چرخ دنده را نیز فرا می گیرید. ماشین های ساده ای مانند سطح شیب دار، قرقره و اهرم نیز می سازید.
نشان دادن اصول فیزیک نیازمند انجام آزمایش های پیچیده و تجهیزات عجیب و غریب نیست. انجام آزمایش هایی که در این کتاب شرح داده شده، آسان است. اما همین آزمایش های ساده اصول مهمی را در مورد جهان طبیعی نمایش می دهند و به پرسش های بسیاری در مورد علت حرکت یا واکنش نشان دادن اجسام به شیوه ای خاص، پاسخ می گویند. هر آزمایش با شرح اهداف آزمایش شروع می شود و به دنبال آن فهرست مواد و وسایل مورد نیاز و روش کار ذکر می شود. نتایج آزمایش و چند پرسش برای بهتر شکافته شدن موضوع نیز ارائه می شود. هر آزمایش با ذکر چند نکته ی جالب خاتمه می یابد.
(از مقدمه ی کتاب)
 
برای دریافت این کتاب ارزشمند، به کتابخانه ی مدرسه مراجعه کنید.

تعداد مشاهده (617)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مطلب "سرگرمی های مکانیک"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید